Kuchnia

Wyspa w kuchni

domowa

Dobrze zaprojektowana i wyposażona kuchnia jest miejscem, w którym z przyjemnością przygotowuje się posiłki dla rodziny. Wyspa jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w trakcie aranżacji przestrzeni kuchennej, ponieważ ma zalety.

 POTRÓJNA ZALETA

Wyspa, czyli wolnostojące szafki przykryte blatem, ma 3 zalety. Po pierwsze, jest idealnym miejscem na wspólne gotowanie. Możemy wszyscy w jednym miejscu przygotować potrawę i kontrolować to, co każdy robi. Łatwiejsze jest także zorganizowanie pracy, a to poprawia jej komfort i efekty.

Po drugie, może pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego w trakcie gotowania albo być dodatkowym miejscem do przechowywania wyposażenia, ponieważ pod blatem znajdują się wolnostojące szafki, w których schowamy wszystko to, co niezbędne w każdej kuchni. Dzięki temu mamy również do tego łatwiejszy i szybszy dostęp w trakcie gotowania. Możemy wtedy zrezygnować z szafek wiszących.

Po trzecie, daje wyjątkowy efekt wizualny. W przypadku kuchni otwartej na salon, a więc z aneksem kuchennym, optycznie oddziela przestrzeń kuchenną od pozostałej części pokoju. A poza tym w trakcie gotowania mamy nieograniczony kontakt z osobami, które są w salonie i możemy z nimi rozmawiać. Nie czujemy się przez to odizolowani w trakcie gotowania.

 OPIS WYSPY

 Jednak nie w każdej kuchni wyspa spełni swoje funkcje. By stała się funkcjonalna, musi mieć odpowiednie wymiary. Powinniśmy mieć też odpowiednią przestrzeni wokół, by swobodnie się poruszać w trakcie gotowania. Dlatego jest przeznaczona tylko do większych kuchni, czyli takiej o powierzchni minimum 20 m². Nie sprawdzi się w małych, gdzie miejsca jest za mało, by była funkcjonalna i praktyczna. Może być także dobrym rozwiązaniem w mieszkaniu z aneksem kuchennym, czyli w kuchni otwartej na salon.

Na wyspie może znajdować się AGD i sprzęty do zabudowy, np. zmywarki, kuchenki albo piekarniki, niskie lodówki, płyty ceramiczne i indukcyjne. Może się znajdować na niej także zlewozmywak. Wyspy mogą mieć różne wymiary, w zależności od przeznaczenia.

foto: www.dobrzemieszkaj.pl

Comments are Closed

Theme by Anders Norén